https://www.traditionrolex.com/10mushing.cz - vše o sportu psích spřežení https://www.traditionrolex.com/10

Napsat dotaz

Spřežení on-snow

Třída C

Jedná se o spřežení se 3 - 4 psy. Vzdálenost tratě na sněhu bývá v rozmezí 6 - 10 km. Poslední roky je tato třída na evropských a světových šampionátech tou jednou z nejvíce obsazených, co se do počtu týmů spřežení týká. Má to své logické důvody. Poskládat spřežení ze čtyř dobrých psů je to nejjednodušší, co ve spřežení může být, což logicky není náročné na velký počet psů v kennelu. Pozice psů v tomto spřežení je tak velice jednoduchá. Z pravidla se jedná o dva zadáky a dva lídry. Obecně platí, že vpředu bývají psi či feny, kteří jsou dobrými tempaři, umí skvěle povely zatáčení a mají s musherem neodlučitelné pouto a vzájemnou důvěru. Pro dva psy vpředu je to i psychicky méně náročné a jeden v druhém mají vzájemnou oporu. Vzadu pak ideálně bývají silový psi většího vzrůstu. Čas od času je vidět zápřah do třech řad a to dva zadáci, jeden středový pes a jeden lídr. Často je takto zapřaháno z důvodu vzájemné nesnášenlivosti lídrů či z důvodu absence kvalitních psů pro roli lídra. Pokud se někdo nachází v samotných začátcích zapřahání spřežení či se zapřahají mladí nezkušení psi (ročci), tak je v tomto případě potřeba dbát velké obezřetnosti. Je namístě i řádná trpělivost, poněvadž psi potřebují určitý čas k tomu, aby se seběhali, sžili se se svojí pozicí tak, aby běželi jako jeden tým. V trénincích je pak dobré tyto jedince vzájemně střídat na různých pozicích v týmu (levá, pravá strana, vpředu a vzadu). Pes nabývá tak na své univerzálnosti, která může být v mnohých případech velkou výhodou. S mladými psy v tomto případě malého spřežení se často upřednostňuje první zapřahání v individuálu či případně do dvojic, kde je pak větší prostor pro práci, vnímání daných situací a snazšímu osvojení potřebných návyků. Vždy je také potřeba dbát na úměrnou délku tréninku vůči aktuálnímu počasí a i stáří psů.

Co se týče samotného výběru psů do spřežení v této třídě - sprintová čtyřka, tak upřednostňuji psy podobného vzrůstu a podobné povahy. Váš přístup k nim tak může být stejný.

Tréninkové a závodní vybavení si i v této třídě prošlo svým vývojem. Dřevěné saně, většinou z jasanu, jsou stále k vidění, ale na vrcholných soutěžích dominují saně z materiálů 21. století. Profi sprintové saně vč. dvou kotev dnes váží cca 10 kg. Stejně jako v individuálních třídách na sněhu, i zde jsou nedílnou součástí úspěchu kvalitně namazané skluznice. Saně musejí být vybaveny kvalitní brzdou, brzdící dečkou, vakem, obloukem a kotvou (pro třídy D, C a B jednou, pro všechny ostatní třidy jsou povinné dvě kotvy).

Na samotný zápřah spřežení se používají šňůry, které se skládají ze šňůry středové, zádových, krčních a šňůr pro lídry. Osobně preferuji materiál dyneema (nejčastěji modrá šňůra), které je pevnější a trvanlivější oproti materiálu polyethylen. Mnohdy můžeme vidět u zápřahu mezi strojem a šňůrami amortizér, který by měl tlumit rázy psů v tahu. Osobně tuto pomůcku nepoužívám. Ale doporučuji používat ještě tzv. šňůru pojistnou, která jistí středovku a káru/saně. Pes by měl běhat vždy na napnutých šňůrách a v případě spřežení se jede a závodí vždy podle nejpomalejšího psa ve spřežení. Absence amortizéru umožňuje okamžitý přenos energie spřežení na tažené saně, přičemž v tomto případě lehkých saní nejsou nežádoucí rázy pro psy tak citelné jako v případě zapřahání těžších saní např. s povinnou longovou výbavou.

Spřežení ale nejsou jenom 3-4 psi, dle možností a zkušeností lze závodit i s více psy.
Na sněhu se ve sprintu závodí ve třídě D (2 psi / 6 - 10 km), B (5 - 6 psů / 10 - 14 km), A (7 - 8 psů / 14 - 18 km) a U (až 12 psů / 18 - 25 km).
V midu je třída MB (4 - 6 psů) a MU (7 - 12 psů) a oboje se jezdí na tratích 30 - 45 km.
V longu jsou pro čistokrevné třídy LT1 (do 4 psů), LT2 (do 8 psů), LT0 (do 12 psů) a pro všechny ostatní LB (4 - 6 psů) a LU (7 - 12 psů). Tratě bývají 45 km a více.
Severští saňoví psi s průkazem původu F.C.I. mají své vlastní uzavřené třídy nejen v longu - viz Závodní řád.

Je žádoucí si dopředu pořádně rozmyslet, na jaké vzdálenosti chci závodit. Jestli mi vyhovují více rychlejší, ale kratší tratě (sprinty) nebo naopak ty v pomalejším tempu, ale užívat si překonávání velkých vzdáleností (longy), připadně něco mezi tím, tzv. midy. Podle toho si je potřeba zvolit vhodné plemeno. Ne každý saňový pes je rozený sprinter a zároveň maratonec.

I zde platí, že psy byste měli před tréninkem vždy řádně napojit a poté vyvenčit.

Dříve než vyrazíte na svůj první závod, je nutné se dobře seznámit s našimi řády. Musíte vědět jak se značí trať, jaká je povinná výbava, jak se chovat na startu a na trati při předjíždění, jaké jsou povinnosti závodníka apod. Všechny tyto informace naleznete zde na webu v sekci „ČASS“ a podsekci „Řády a směrnice“.
Je důležité svojí neznalostí neohrozit sebe, své psí parťáky ani ostatní závodníky.

V sekci „Kluby“ si můžete najít sobě nejbližší klub, kde vám určitě rádi se vším pomůžou.

Autor: Jiří Mencák

 

Jana Tomášková

 

Ondra Brož

 

Jiří Mencák

 

Renata Válková

 

Štěpán Krkoška

 

Martin Bílý

 

Vojta Němec

 

Pavel Kučera

 

https://www.traditionrolex.com/10