Napsat dotaz

Spřežení off-snow

Třída C

Jedná se o spřežení se 3 - 4 psy. Vzdálenost tratě na suchu bývá v rozmezí 4 - 8 km. Poslední roky je tato třída na evropských a světových šampionátech tou jednou z nejvíce obsazených, co se do počtu týmů spřežení týká. Má to své logické důvody. Poskládat spřežení ze čtyř dobrých psů je to nejjednodušší, co ve spřežení může být, což logicky není náročné na velký počet psů v kennelu. Pozice psů v tomto spřežení je tak velice jednoduchá. Z pravidla se jedná o dva zadáky a dva lídry. Obecně platí, že vpředu bývají psi či feny, kteří jsou dobrými tempaři, umí skvěle povely zatáčení a mají s musherem neodlučitelné pouto a vzájemnou důvěru. Pro dva psy vpředu je to i psychicky méně náročné a jeden v druhém mají vzájemnou oporu. Vzadu pak ideálně bývají silový psi většího vzrůstu. Čas od času je vidět zápřah do třech řad a to dva zadáci, jeden středový pes a jeden lídr. Často je takto zapřaháno z důvodu vzájemné nesnášenlivosti lídrů či z důvodu absence kvalitních psů pro roli lídra. Pokud se někdo nachází v samotných začátcích zapřahání spřežení či se zapřahají mladí nezkušení psi (ročci), tak je v tomto případě potřeba dbát velké obezřetnosti. Je namístě i řádná trpělivost, poněvadž psi potřebují určitý čas k tomu, aby se seběhali, sžili se se svojí pozicí tak, aby běželi jako jeden tým. V trénincích je pak dobré tyto jedince vzájemně střídat na různých pozicích v týmu (levá, pravá strana, vpředu a vzadu). Pes nabývá tak na své univerzálnosti, která může být v mnohých případech velkou výhodou. S mladými psy v tomto případě malého spřežení se často upřednostňuje první zapřahání v individuálu či případně do dvojic, kde je pak větší prostor pro práci, vnímání daných situací a snazšímu osvojení potřebných návyků. Vždy je také potřeba dbát na úměrnou délku tréninku vůči aktuálnímu počasí a i stáří psů.

Co se týče samotného výběru psů do spřežení v této třídě - sprintová čtyřka, tak upřednostňuji psy podobného vzrůstu a podobné povahy. Váš přístup k nim tak může být stejný.

Tréninkové a závodní vybavení je v této třídě různorodé. Poslední dobou se k tréninkům spřežení velice často využívá motorová čtyřkolka. Trénink je jednodušší a musher ho má plně pod kontrolou. Dříve se převážně trénovalo a závodilo na čtyřkolových kárách převážně české výroby (tzv. chlaňovka, krausovka atd.) Je dobré tyto tréninkové stroje střídat, poněvadž oboje přináší jiné svezení se psy a trénink na káře je i z pohledu váhy trochu rychlejším tréninkem oproti motorové čtyřkolce. Tu je dobré  využívat k tréninkům silovým. Co se týče samotného závodění ve třídě spřežení se čtyřmi psy, tak se nejčastěji používá závodních tříkolek. Tento stroj má bržděná všechny tři kola, nicméně svojí váhou okolo 13-ti kg je tento brzdný efekt velice diskutabilní. Závodění na takovéto tříkolce obnáší dávku nutné opatrnosti a je potřeba si počínat s rozvahou a zkušenosti z jiných dvoukolových tříd jsou jedině výhodou. Pro psy to není žádná zátěž a v případě krizových situací je nezbytné, aby vás vnímali a poslechli vaše povely.
(Pozn.: Pro všechny třídy s 5-ti a více psy je nutno používat čtyřkolky, pro které platí stejná pravidla jako pro tříkolky, tzn. musí mít všechna kola bržděná a sebou vézt bezpečnostní lano o min. délce 3 m. Dnešní závodní čtyřkolky se váhou pohybují okolo 20-ti kg.)

Na samotný zápřah spřežení se používají šňůry, které se skládají ze šňůry středové, zádových, krčních a šňůr pro lídry. Osobně preferuji materiál dyneema (nejčastěji modrá šňůra), které je pevnější a trvanlivější oproti materiálu polyethylen. Mnohdy můžeme vidět u zápřahu mezi strojem a šňůrami amortizér, který by měl tlumit rázy psů v tahu. Osobně tuto pomůcku nepoužívám. Ale doporučuji používat ještě tzv. šňůru pojistnou, která jistí středovku a káru/saně. Pes by měl běhat vždy na napnutých šňůrách a v případě spřežení se jede a závodí vždy podle nejpomalejšího psa ve spřežení. Absence amortizéru umožňuje okamžitý přenos energie spřežení na taženou káru, přičemž v tomto případě lehké tříkolky nejsou nežádoucí rázy pro psy tak citelné jako v případě zapřahání těžších strojů.

Spřežení ale nejsou jenom 3 - 4 psi, dle možností a zkušeností lze závodit i s více psy.
Na suchu se ve sprintu závodí ještě ve třídě A, kde se zapřahá 5 - 8 psů. Trať je vzdálenostně stejná jako pro třídu C, tedy 4 - 8 km.
V midu máme dvě třídy, MB 4 - 6 psů a MU 7 - 12 psů. Tratě měří 13 - 25 km.
Severští saňoví psi s průkazem původu F.C.I. mají své vlastní uzavřené třídy - viz Závodní řád.

Je žádoucí si dopředu pořádně rozmyslet, na jaké vzdálenosti chci závodit. Jestli mi vyhovují více rychlejší, ale kratší tratě (sprinty) nebo naopak ty v pomalejším tempu, ale užívat si překonávání velkých vzdáleností (longy), připadně něco mezi tím, tzv. midy. Podle toho si je potřeba zvolit vhodné plemeno. Ne každý saňový pes je rozený sprinter a zároveň maratonec.

I zde platí, že psy byste měli před tréninkem vždy řádně napojit a poté vyvenčit.

Dříve než vyrazíte na svůj první závod, je nutné se dobře seznámit s našimi řády. Musíte vědět jak se značí trať, jaká je povinná výbava, jak se chovat na startu a na trati při předjíždění, jaké jsou povinnosti závodníka apod. Všechny tyto informace naleznete zde na webu v sekci „ČASS“ a podsekci „Řády a směrnice“.
Je důležité svojí neznalostí neohrozit sebe, své psí parťáky ani ostatní závodníky.

V sekci „Kluby“ si můžete najít sobě nejbližší klub, kde vám určitě rádi se vším pomůžou.

Autor: Jiří Mencák

 

Dáša Nešněrová

 

Anita Bebr Mikutová

 

Martin Vrtěl

 

Jan Kotiš

 

Vít Kolátor

 

Roman Novotný