https://www.traditionrolex.com/10mushing.cz - vše o sportu psích spřežení https://www.traditionrolex.com/10

Napsat dotaz

Skijöring

Pokud máte psa, kterého baví pohyb, dosáhl věku alespoň 12-ti měsíců (první tréninky můžete uskutečnit již od cca 9. měsíce), zkuste s ním skijöring.

Skijöring je jedna z individuálních disciplín mushingu, kde v zápřahu před lyžařem běží jeden či dva psi. Závody se běhají ve sprintu na vzdálenosti 5 - 20 km, dělí se na třídy s jedním psem -  ženy/muži/junioři (SKJ1W, SKJ1M, SKJ1J) a se dvěma psy bez rozdílu pohlaví (SKJ2), dále v midu na tratích 30 - 45 km se dvěma psy bez rozdílu pohlaví (MSKJ2) a v longu, kde tratě měří 45 a více km, taktéž se dvěma psy bez rozdílu pohlaví (LSKJ2). Ve sprintu a midu se závodí většinou ve dvou dnech na téže trati. U longu a atypických závodů to může být jinak.

Vybavení pro skijöring obnáší běžecké lyže na skate - bruslení (poznáte je, protože jsou kratší než na klasické lyžování, mají oblé špičky a nemažou se voskem, pouze se parafínují), boty, hole, sedák, šňůru s amortizérem a postroj pro psa. Dále jsou doporučeny brýle, rukavice, čepice a vhodné sportovní oblečení.

Pokud budete jezdit se psem pouze rekreačně, i tak byste si měli přečíst několik rad, abyste Vašeho čtyřnohého přítele neodradili již v začátku.
Ideální disciplína, jak začít se psem v tahu, je canicross. Máte volné ruce pro okamžitou manipulaci, běhá se v pomalém tempu a v případě potřeby jste schopni hned zastavit a řešit případný problém.

Doporučuji si přečíst článek o canicrossu, kde je mnoho informací již přehledně napsáno.

Pokud jste se ke canicrossu nedostali a začínáte přímo se skijöringem, nevadí, jen začněte opravdu pomalu, trpělivě a nemějte pro začátek přehnaná očekávání. Váš čtyřnohý parťák se jistě brzy vypracuje do dobré formy, chce to jen svůj čas a důležité je neztratit chuť psa do aktivity.

Běhat ve sněhu je pro psa mnohem náročnější než tzv. na suchu, tlapky se i na upravené trati mohou propadat, někdy je sníh místy navátý, zmrzlý, nebo zrovna čerstvě napadlý a ten moc nejede. Vy jako lyžař musíte psa umět sledovat a vyhodnotit, jak se mu běží a přizpůsobit tomu jízdu. Z kopce můžete být rychlejší než pes, nesmíte na něj najíždět ani se ho nesnažte předjet, tím ho nezrychlíte. Ideální je jet stále za psem v jeho stopě a s napnutou tažnou šňůrou. Váš pes by se měl naučit běžet v konstantním tahu bez zastavení či zpomalení, u mladých psů jde pouze o stovky metrů a ty se s tréninkem mohou postupně zvyšovat. Psy starší a zkušenější zvládnou v začátku několik kilometrů v návaznosti na předešlé běhy a tréninky. Vzdálenosti v tréninku zvyšujeme postupně s ohledem na to, jak pes zátěž zvládá. V závodní sezóně by měl být připraven na to zvládnout závodní vzdálenost a ještě raději kousek více. V propozicích závodu můžete již předem zjistit délku tratě, členitost a další důležité informace.

Při skijöringu bruslíme, pro psa je to plynulejší pohyb něž při klasickém stylu a nedochází tak k cukavému pohybu v tahu psa. Ten by měl běžet mimo klasickou běžeckou stopu lyžařů, aby ji zbytečně neničil a také kvůli míjení se s lyžaři ve stopě. Každopádně jsme vždy k ostatním lyžařům ohleduplní, míst, kde se se psy dá v zimě trénovat, není mnoho a nechceme o ně přijít. Informujte se a vždy respektujte místní omezení pro trénink se psy a řiďte se podle nich.

Psa je před tréninkem (závodem) důležité dobře napojit, zvládne pak trénink mnohem lépe a předejdete tím, že by Vám v průběhu běhu lapal po sněhu. Doporučuje se 15 ml vody na 1 kg váhy psa zhruba 1,5 – 2 hodiny před tréninkem. Následuje dostatečné vyvenčení. Není žádoucí, aby pes vykonával svou potřebu na trati. V případě, že se takto stane, měli bychom tuto nehodu ihned uklidit. Doporučuji igelitový sáček do kapsy. Po doběhu dáme psu opět dobře napít, doplníme mu tak ztráty tekutin a regenerace organismu začne rychleji. K napájení se většinou používá čistý vývar či vlahá voda s trochou masa, konzervou, olejem, popřípadě s trochou granulí. Zkrátka to, co Vám pes s chutí vypije. Přísady jen malé množství, nechceme, aby dlouho trávil. Před zátěží nekrmíme, měl by být vytrávený.

Skijöring se jezdí na delší vzdálenosti než je to u disciplín na podzim. V zimě nám tolik nehrozí riziko přehřátí psa, ale delší vzdálenost znamená delší dobu strávenou na trati. Pes by měl být na vyšší vzdálenosti postupně připravován, a proto vzdálenost v tréninku zvyšujeme postupně již od konce podzimu, někdy je vhodný i trénink s pauzou nebo dvojfázový trénink. Pro zpestření tréninku zkuste trénink ve skupině s dalšími skijöringáři, maté možnost vyzkoušet si předjíždění jiného týmu a také být sám předjetý, psy to většinou velmi baví.

Další kapitolou je starost o tlapky. Ty při běhu na sněhu potřebují speciální péči. Tlapky pravidelně kontrolujeme a promazáváme před i po tréninku o to více, když je zmrzlý sníh, kdy hrozí největší riziko poškození tlapek. K ošetření je možné zakoupit speciální masti či postačí i bílá vazelína z lékárny.
Pokud Váš psí parťák není zvyklý na nízké teploty, je dobré mu pořídit termo obleček a před nebo po tréninku mu ho obléci.

Dříve než vyrazíte na svůj první závod, je nutné se dobře seznámit s našimi řády. Musíte vědět, jak se značí trať, jaká je povinná výbava, jak se chovat na startu a na trati při předjíždění, jaké jsou povinnosti závodníka apod. Všechny tyto informace naleznete zde na webu v sekci „ČASS“ a podsekci „Řády a směrnice“.
Je důležité svojí neznalostí neohrozit sebe, svého psího parťáka ani ostatní závodníky.

V sekci „Kluby“ si můžete najít sobě nejbližší klub, kde vám určitě rádi se vším pomůžou.

Autor: Soňa Klikarová

 

Soňa Klikarová

 

Martin Hes

 

Marie Ševelová

 

Jiří Suchý

 

Nicole Marešová

 

Jakub Urban

 

Zbyněk Hruška

 

https://www.traditionrolex.com/10