https://www.traditionrolex.com/10mushing.cz - vše o sportu psích spřežení https://www.traditionrolex.com/10

Napsat dotaz

Kombinace

Kombinace je individuální zimní mushingová disciplína pro závodníka s jedním psem, která kombinuje disciplíny pulka a skijöring. Kombinace se jezdí pouze na sprintových tratích v celkové délce 5 - 20 km, přičemž stejnou trať absolvují závodníci v závodě dvakrát. Poprvé od startu s pulkou do depa, kde pulku odepnou, a podruhé z depa skijöringem do cíle. Kombinace se dělí na třídu pro ženy (KombiW) a muže (KombiM). 

Disciplíny pulka a skijöring se častěji  startují intervalově, pro kombinaci je naopak typický hromadný start. Při něm se závodníci - lyžaři postaví do řady (nebo více řad za sebou) vedle svých psů zapřažených do pulky. V levé ruce drží obruč oje pulky, pravou ruku mají volnou na odpichování hůlkou. Každý závodník může mít na startu jednoho pomocníka. Startér hlásí minutu do startu, půl minuty a „start“. Startovní dráhu (označený úsek od startu) musí projet lyžař ve svém koridoru s lyžemi u sebe (nebo v připravené stopě) a musí držet psa za obruč. Za tímto úsekem může lyžař pustit psa s pulkou před sebe a začít bruslit. Takto se psem táhnoucím pulku absolvují závodní týmy trať poprvé. Někde v blízkosti startu je depo s jednotlivými boxy pro každý tým. Začátek depa je označen a před tímto místem je nutné opět chytit psa s pulkou za obruč, přestat bruslit a navést psa do správného boxu. Svůj sedák i postroj psa odepnout od pulky, pulku zanechat v boxu, postroj psa připojit ke svému sedáku a vyvést psa z depa za postroj nebo úplně na krátko za vodítko, opět s lyžemi u sebe. Až za označeným koncem depa může lyžař pustit psa před sebe a začít bruslit. Takto, formou skijöringu, absolvují závodní týmy trať podruhé, až do cíle. Cíl je v blízkosti startu a depa, konkrétní uspořádání záleží na možnostech sportovního areálu.

Specifik, na které je potřeba se v tréninku zaměřit je hned několik. Nejde ani tak o fyzickou přípravu psa nebo lyžaře, ta je nějakou kombinací přípravy na pulku a skijöring, jako jde o nácvik závodních situací, které musí pes znát, aby byl při závodě dobře ovladatelný. Zmatky vedou k pádům a k nečekaně velkým časovým ztrátám. První problém může nastat při hromadném startu. Není úplně snadné udržet natěšeného psa jednou rukou a druhou rukou se odrážet hůlkou. Většina psů se hned snaží dostat před svého pána tak, jak je zvyklá běhat v zápřahu, tlačí se na lyžaře, snadno vběhne do lyží a podrazí nohy. Pro puštění pulky je potřeba hledat vhodný moment, protože pes se rázem dostane několik metrů před lyžaře a musí na to mít místo. Někdy je výhodnější držet pulku o chvíli déle a zajistit tak plynulý přechod do plné jízdy. Druhý problém je projetí depa a odepnutí pulky. V závodním stresu je možné udělat mnoho chyb. Před depem musí pes zpomalit, aby lyžař dokázal chytit obruč. Pro bleskové odepnutí je potřeba používat finský hák na sedáku lyžaře a vypouštěcí karabiny u postroje psa, pro druhou část závodu je lepší mít druhé pružné vodítko.  Odjezd z depa zpátky na trať může být z pohledu psa nelogický a proto může mít tendenci si trať zkrátit. Při držení psa za postroj má lyžař omezenou stabilitu a pes ho snadno strhne na stranu. Třetí problém může nastat při navádění psa do cílové rovinky. Pes může chtít znovu odbočit do depa nebo může mít pocit, že už je v cíli. Tyto části trati lze se psem projít těsně před závodem bez lyží, tak aby se mu v závodě rychle vybavili a pochopil, kam chcete jet. Specifická je i jízda ve skupině po hromadném startu. Dobrou taktikou lze získat náskok nebo ušetřit svoje síly nebo síly psa.

Závod v kombinaci je podle mě divácky nejatraktivnější ze všech individuálních mushingových disciplín.

I zde platí, že psa byste měli před tréninkem řádně napojit a poté vyvenčit.

Dříve než vyrazíte na svůj první závod, je nutné se dobře seznámit s našimi řády. Musíte vědět jak se značí trať, jaká je povinná výbava, jak se chovat na startu a na trati při předjíždění, jaké jsou povinnosti závodníka apod. Všechny tyto informace naleznete zde na webu v sekci „ČASS“ a podsekci „Řády a směrnice“. Je důležité svojí neznalostí neohrozit sebe, svého psího parťáka ani ostatní závodníky.

V sekci „Kluby“ si můžete najít sobě nejbližší klub, kde vám určitě rádi se vším pomůžou.

Autor: Kryštof Spilka

 

Václava Kuříková

 

Šimon Cipro

 

Martina Štěpánková

 

Jiří Suchý

 

 

https://www.traditionrolex.com/10