https://www.traditionrolex.com/10mushing.cz - vše o sportu psích spřežení https://www.traditionrolex.com/10

Napsat dotaz

Canicross

Canicross je druh terénního sportu, kde je pes spojen vodítkem s běžcem. Canicrossu se může věnovat v podstatě úplně každý, kdo vlastní psa jakéhokoliv plemene či vzrůstu, jde jen o to si sám určit, jestli se chci věnovat canicrossu jen rekreačně anebo závodně a podle toho přistoupit k přípravě psa i sebe jako bežce. Pokud jste vy a váš pes zdraví, nic nebrání k tomu, abyste vyběhli v okolí svého bydliště, do lesa, na louku anebo do parku. Zlepšíte kondici nejen svého psa, ale i sebe, předcházíte obezitě psa, který bude spokojený a unavený. Posílíte svůj vztah při společné práci, ze které budete mít oba radost. Jestliže jste se rozhodli věnovat závodnímu běhání se psem, je potřeba systematicky nastavit trénink váš – běžecká příprava bez psa, a také trénink psa vzhledem k ambicím a plánovanému vrcholu každé sezóny. Canicross je na závodní úrovni velmi náročný na pohybový aparát člověka, proto je velmi důležité postupovat raději pomalu a věnovat hodně času také kompenzačnímu cvičení. Se saňovými psy dosahují ti nejlepší běžci průměrné rychlosti i přes 20 km/h.

Prvnímu tréninku canicrossu se psem se můžete věnovat cca od 9. - 12. měsíce věku psa – právě věk psa a začátek trénování tahu v postroji je velice individuální a je potřeba - na základě znalosti vašeho psa - si sám určit, kdy je již po mentální i fyzické stránce natolik vyspělý, aby trénink zvládl. Jedná se na začátek pouze o stovky metrů, určitě není žádoucí vyrazit poprvé hned na dlouhý výběh. Základem úspěchu je prostě to, aby to vašeho psa bavilo. Jestliže pes ztratí motivaci hned v úvodu vašeho běhání, hůře se s ním potom pracuje právě na delších tratích. Jako motivaci lze použít například odměnu na startu i v cíli – pamlsky, hračku, tenisák. Prostě cokoliv, na co se váš pes těší a má to rád. Základem úspěchu je mít správné vybavení – pes potřebuje padnoucí postroj – dnes je na trhu mnoho druhů a typů postrojů, které jsou vhodné na canicross anebo na odnož tohoto sportu – dogtrekking. Každý pes má jinou stavbu těla a je velmi důležité, aby postroj správně seděl, nezasahoval psovi například do slabin, neškrtil ho kolem krku a neodíral ho. I špatně zvolený typ postroje může vašeho psa odradit a demotivovat. Další částí výbavy je vodítko s amortizérem – jedná se o pružné vodítko, které tlumí nárazy mezi vámi a psem a tím šetří vaši páteř i páteř psa. Toto vodítko má mít na canicross délku v nenapnutém stavu minimálně 1,2 m a v napnutém maximálně 2,5 m. Běžec má na sobě sedák, kterým je spojen tímto vodítkem s postrojem psa. Stejně jako je mnoho druhů postrojů je dnes dostupné i velké množství sedáků pro běžce a i tady je potřeba zvolit správně padnoucí sedák především s ohledem na to, aby vás při běhu nebolela záda, kyčle, aby vás sedák netlačil nebo neodíral. Poslední - neméně důležitou věcí - jsou tenisky, kraťasy nebo legíny a tričko a můžete vyrazit. 

Zní to jednoduše, je ale potřeba dodržovat několik věcí dříve, než na trénink se psem vyrazíte. Základem je správné načasování tréninku s ohledem na počasí, jestliže je příliš vedro, trénink se psem se všeobecně nedoporučuje, anebo pouze v místech, kde máte možnost psa ochladit v potoce, rybníce apod. Přehřátí psa může být dalším faktorem, který ho od běhání může odradit. Přehřátí psa – kromě koupání před či během tréninku - oddálíte také tím, že mu cca 1 - 2 hodiny před tréninkem podáte dostatek tekutin, existuje všeobecné doporučení, že na 10 kg váhy psa se podává 150 ml tekutiny. Některý pes samotnou vodu nevypije, a proto můžete klidně použít trochu lososového oleje, masového vývaru, mléka, kousek konzervy anebo škvarků, které ve vodě rozmočíte a psovi to bude více chutnat. Před samotným tréninkem svého psa nekrmte – může to pro něj být zdravý ohrožující. Jakmile máte napojeno, je také důležité psa pořádně vyvenčit, aby vykonal všechny potřeby a během tréninku ho nic nerušilo a dobře se mu běželo.

Před tréninkem je vhodné psa rozehřát, nechat ho volně proběhnout a tuto chvíli je vhodné využít také k rozehřátí a protažení sama sebe, abyste předešli případnému zranění. Je dobré si v začátcích tréninku canicrossu najít skupinku jiných běžců se psy, se kterými budete běhat. Je to vhodné nejen pro socializaci vašeho psa ve skupině jiných psů, ale také k nácviku situací, jako je předbíhání, nácviku hromadných startů apod. No a také v partě je to větší zábava. Dříve, než začnete trénovat, je dobré si zvolit základní povely pro psa, které pro zvládnutí tratě potřebujete. Jedná se o stranové povely – někdo používá levá a pravá, někdo klasické musherské povely Ho – levá a Dží – pravá a dále se používá povel vpřed, dopředu apod. Pro úspěch je dobré jednou zvolené povely během vašeho trénování neměnit, aby si je váš pes zafixoval a přesně věděl, co po něm chcete například na křižovatkách, při předbíhání apod. Jestliže již máte nějaké zkušenosti, máte naběháno dostatek kilometrů a máte chuť se postavit na startovní čáru, směle do toho. Sezóna canicrossu je nejdelší ze všech tříd individuálního mushingu, běhá se v podstatě od jara až do zimy, dají se najít ale i závody v canicrossu na sněhu. Sprintové tratě bývají v délce od 2 – 8 km. Na jaře a v létě se běhají kratší tratě především kvůli teplému počasí, naopak na podzim jsou tratě delší. Midové tratě bývají v délce 13 - 25 km. Každý závod má předem vypsané propozice, kde se jasně dozvíte, jestli je závod 1 nebo 2 denní, jakou má délku a jaký způsobem je organizován start. Starty mohou být samostatné, většinou v intervalech 30 s anebo 1 minuta, případně hromadné. Na dvoudenních závodech se můžete setkat se startem typu „Gundersen“ (tzn. že v prvním kole stíhacího závodu se startuje po jednom a ve druhém kole startuje vítěz prvního kola jako první, druhý v pořadí startuje jako druhý atd., startovní intervaly jsou stejné jako odstupy mezi závodníky získané v prvním kole, zaokrouhlené na vteřinu nahoru) anebo například startu po dvojících. Třídy se mohou ve sprintu dělit na canicross ženy (CCW) a muži (CCM) a setkáte se také s třídou juniorů rozdělené do tří věkových skupin (CCJM - mladší žáci, CCJS - starší žáci, CCJD - dorost). Midový canicross (MCC) je bez rozdílu pohlaví.

Dříve než vyrazíte na svůj první závod, je nutné se dobře seznámit s našimi řády. Musíte vědět, jak se značí trať, jaká je povinná výbava, jak se chovat na startu a na trati při předjíždění, jaké jsou povinnosti závodníka apod. Všechny tyto informace naleznete zde na webu v sekci „ČASS“ a podsekci „Řády a směrnice“.
Je důležité svojí neznalostí neohrozit sebe, svého psího parťáka ani ostatní závodníky.

V sekci „Kluby“ si můžete najít sobě nejbližší klub, kde vám určitě rádi se vším pomůžou.

Autor: Hana Štípalová

 

Junioři

 

Junioři

 

Junioři

 

Junioři

 

Junioři

 

Junioři

 

Jarmila Halířová Sobecká

 

Dušan Erbs

 

Milan Sudek, Petr Fochler, Pavel Červenka

 

 

https://www.traditionrolex.com/10