https://www.traditionrolex.com/10mushing.cz - vše o sportu psích spřežení https://www.traditionrolex.com/10

Napsat dotaz

Bikejöring

Bikejöring nebo-li jízda na kole se psem je jednou z individuálních tříd mushingu. U nás a běžně po Evropě se zapřahá ke kolu jeden pes. V zemích za velkou louží můžeme před kolem často vidět zapřažené i dva psy. Osobně tuto třídu považuji za královskou, co se přípravy psa týče. Průměrné rychlosti pohybující se okolo 35 km/h a výše nezvládne každý pes a už vůbec ne ten, který na to není dobře připraven. Individuální třídy jsou obecně pro psy náročnější v tom, že jsou na to sami. Nemají po svém boku žádného parťáka, na kterého by mohli odložit část psychické zátěže během zápřahu. Z toho důvodu je lepší do kola zapřahat psa již zkušeného a plně připraveného k závodu. Proto se i často závodí v bikejöringu se psy, kteří již mají jednu sezónu za sebou. Ne každý pes je pro tuto třídu vhodný. Jedná se nejčastěji o jedince (pes či fena) ve váhovém rozmezí 27 – 35 kg. Nikde není dáno, zda je lepší pes či fena. Každopádně v těžších podmínkách (bláto, velké a časté převýšení) bych dle svých zkušeností a sportovních dispozic upřednostňoval silného psa.

Pro bikejöring je potřeba kolo, postroj pro psa a vodítko s amortizérem, které v nenapnutém stavu nesmí být kratší než 1,2 m a v napnutém nesmí být delší než 3 m. Kolo na trénink může být zcela obyčejné, poněvadž mnoho podzimních tréninků probíhá za deště a bláta a kolo v těchto podmínkách opravdu trpí. Kolo na závod by pak mělo splňovat pro dobrý výsledek jen ty nejlepší současné cyklistické parametry. V dnešní době to jsou karbonové rámy, rozměry kol 29 atd.  

Příprava na bikejöringovou sezónu je v posledních letech velice náročná a začíná dosti brzo a to z důvodů nominačních závodů na velké šampionáty. Velice často již začátkem srpna začínáte se psem pracovat. Tréninky probíhají buď brzy ráno či v podvečer a ideálně začínají a končí v blízkosti vody. Teorie příprav se liší. Obecně ale platí, že pes by měl ze začátku naběhat určitý objem kilometrů, aby se osvalil a tyto tréninky by měli tedy probíhat při nižších rychlostech, které pes i v teplejším počasí lépe snáší. Později, až je pes dobře nasvalen se přechází k tréninkům vedoucím k finální rychlosti. Dost často je i tato fáze spojená s chladnějším rázem podzimního počasí.

V tréninku je kolo dobrým pomocníkem pro učení psa povelům. Když zadáte psovi povel a on si není jistý kam se zatáčí, malinko se poohlédne kam směřuje přední kolo a to ho utvrdí v daném povelu. Tratě bývají pro sprint v délce 2 – 8 km a pro mid 13 – 25 km. Třídy se dělí ve sprintu na ženy (BKJW) a muže (BKJM) a v midu je společná (MBKJ).

I zde platí, že psa byste měli před tréninkem řádně napojit a poté vyvenčit.

Dříve než vyrazíte na svůj první závod, je nutné se dobře seznámit s našimi řády. Musíte vědět jak se značí trať, jaká je povinná výbava, jak se chovat na startu a na trati při předjíždění, jaké jsou povinnosti závodníka apod. Všechny tyto informace naleznete zde na webu v sekci „ČASS“ a podsekci „Řády a směrnice“.
Je důležité svojí neznalostí neohrozit sebe, svého psího parťáka ani ostatní závodníky.

V sekci „Kluby“ si můžete najít sobě nejbližší klub, kde vám určitě rádi se vším pomůžou.

Autor: Jiří Mencák

 

Linda Suchá

 

Petr Krupička

 

Alena Smolíková

 

Vlastík Keltner

 

Hana Kučerová

 

Martin Klár

 

https://www.traditionrolex.com/10