Napsat dotaz

Zpráva z kongresu ESDRA, 18.-19. 6 2005 Szentendre Maďarsko

O víkendu 18. – 19. 6. 2005 se na ostrůvku uprostřed Dunaje v maïarském Szentendre konal každoroční kongres ESDRA. Kongresu se účastnili delegáti z 9 zemí reprezentující svými hlasy 13 států. Za SSPS se kongresu zúčastnil Luboš Seidl a Václav Kovářík. Přestože jsme byli cca 30 km od slovenských hranic nebyli zde zástupci Slovenska přítomni (příští rok, bychom se s nimi měli alespoň domluvit na předání slovenských hlasů).

V programu kongresu bylo projednání návrhů na úpravy pravidel celkem 12 návrhů členských federací (1 x FIN, 6 x FRA, 5 x CZ) a 10 návrhů předsednictva a STK ESDRA.

 1. FIN ale také ESDRA – lidská dopingová pravidla ESDRA by se měla přesně specifikovat, že vycházejí z pravidel WADA (World Anti-doping Association).
  Finský nárh nebyl zcela přesně formulován, byl schválen návrh ESDRA, tedy:
  Pro doping lidí platí listina zakázaných látek a pravidla postihu WADA
  Návrh byl schválen
   
 2. FRA – vzhledem k nárustu obliby a počtu závodů na suchu navrhuje Francie zřídit v STK ESDRA samostatného zástupce pro disciplíny na suchu (Director off-snow)
  Návrh byl schválen
 3. FRA – na dalších kongresech jednat o off-snow problematice v samostatném bloku, tak jako dosud je jednáno samostatně o Nordic a Nome style
  Návrh byl schválen
 4. FRA – výstroj vůdčího psa
  Pes v kategoriích Skj1, CC, Bkj, SC1 je ve stejné pozici jako sólo leader ve spřežení, proto zde není důvod pro zvláštní výstroj (jde o onen na ME v Saultu požadovaný spoj postroje s obojkem zamezující psovi vyvléci se z postroje…)
  Návrh byl schválen
 5. FRA – ženské kategorie
  Francouzi navrhují, aby byly ženské kategorie otevírány od počtu 3 startujících žen.
  Návrh byl zamítnut – jde o ztrátu sportovní úrovně a diskriminaci mužů
 6. FRA – ženy v ESDRA Cupu
  Francouzi navrhují počítat do ESDRA Cupu výkony žen stratujících v kategorii společně s muži.
  Návrh byl zamítnut – neexistují společné kategorie, tedy ženy nestartují ve společné kategorii, ale v kategorii mužské + jde o ztrátu sportovní úrovně neboť body by se v takovém případě dávaly pouze za účast
 7. FRA – Kategorie na suchu
  Francouzi navrhují přesný rozpis kategorií na suchu: A, B, C, SC2M, SC2JM, SC2W, SC2JW, SC1M, SC1JM, SC1W, SC1JW, BkjM, BkjMJ, BkjW, BkjWJ, CCM, CCMJ, CCW, CCWJ
  Návrh byl schválen v upravené podobě – kategorie SC1 a SC2 nejsou rozděleny na muže a ženy, tedy SC2, SC2J, SC1, SC1J
 8. CZ – způsob uchycení šňůry v kat. Bkj
  Tažná šňůra v kategorii Bkj musí být upevněna na kolo, nebo na tělo jezdce. Musí být vybavena pružným tlumičem rázů. Je zakázán jakýkoli kovový předmět (karabina, nebo kovový kroužek na konci šňůry u jezdce. Tato šňůra musí být tak dlouhá jak je bude nutno pro bezpečí psa i jezdce.
  Návrh byl schválen po dlouhé diskusi v plném znění
 9. CZ – výbava 3 kolové káry na suchu
  Odstranit povinnost vybavit 3 kolovou káru nárazníkem před předním kolem
  Návrh byl schválen
 10. CZ – Canicrossová štafeta
  Navrhovali jsme zavedení štafety v canicrossu. Bohužel,náš návrh nebyl kompletní, ale na návrh Francouzů neztrácet čas jsme mohli návrh doplnit a přednést v neděli znovu. Jednalo se o zásah do pravidel na 4 místech.
  Tedy ve zkratce – štafeta v canicrossu smíšená muži+ženy včetně juniorů na 3x 0,5-3km s hromadným startem. Závodníci a musí být nahlášeni v pořadí jak poběží nejpozději 60 minut před startem. Předávající závodník musí před předávacím území odepnout a předat psa asistentovi štafety a bez psa běžet na konec území a dotykem ruky předat štafetu dalšímu závodníkovi. Předávací území je 30-50m dlouhé a 15m široké.
  Doplněný návrh byl schválen.
 11. CZ + ESDRA – zavedení Nordic style v mid distance.
  Navrhovali jsme zřízení Skj2 v midu, ale vzdali jsme se našeho návrhu ve prospěch návrhu ESDRA.
  Návrh ESDRA byl, na zavedení Nordic-style v mid distance závodech. Kategorie Skj 1-2 psi a Pulka 1-4 psi. Trať 40-100km na jedno kolo muži a ženy zvlášť. V případě nařízené povinné výbavy pořeadatelem ji závodník veze v pulce, nebo v batohu na zádech.
  Návrh byl schválen
 12. CZ - Zařazení Nordic style MD do ME ESDRA a ESDRA Cupu
  Návrh byl schválen
 13. ESDRA – Věk psů při závodech na suchu 18 měsíců
  Návrh byl zamítnut
  Upozorňuji však na odlišný požadovaný věk závodících psů dle pravidel ESDRA proti našim pravidlům
  Nome style: sprint 12 měsíců, distance 18 měsíců
  Nordic style: sprint 18 měsíců, pulka nad 15km a skj nad 20 km 24 měsíců
 14. ESDRA – ESDRA Cup na suchu
  Počínaje letošní sezonou bude hodnocen ESDRA Cup na suchu. Výsledky budou hodnoceny ve skupinách kategorií, nikoli pro každou kategorii zvlášť. Závody probíhají v kategoriích samostatně, slučování funguje jen pro hodnocení poháru.
  Skupiny kategorií:
  • Káry (A, B, C)
  • Káry junioři (C jun.)
  • Koloběžky (SC1, SC2)
  • Koloběžky junioři (SC1J, SC2J)
  • Canicross + Bike muži (CCM, BkjM)
  • Canicross + Bike ženy (CCW, BkjW)
  • Canicross + Bike muži junioři (CCMJ, BkjMJ)
  • Canicross + Bike muži junioři (CCWJ, BkjWJ)
 15. Návrh byl schválen
  Pro nás to znamená najít u nás závody, které zařadíme do ESDRA Cupu a zaregistrovat DID závodníků, kteří budou chtít být hodnoceni v poháru a účastnit se ME ESDRA na suchu v Bělči n.O. – STK se k tomuto tématu vyjádří samostatně. 16.  
 17. ESDRA – Sezóna pro závody na suchu probíhá od 1. září do 14. prosince. Závody na suchu na národní úrovni smí být pořádány po celý rok. Sezóna na sněhu začíná 14. prosince a končí 30. dubna následujícího roku.
  Návrh byl schválen
 18. ESDRA – Modifikace kombinovaného závodu na ME
  Kombinovaný závod bude probíhat v pořadí pulka + skijoring. Závod bude odstartován hromadným startem a závodníci po projetí cílem první části budou pokračovat přímo do skijoringu. První v cíli bude mistr Evropy.
  Návrh byl schválen

Zbývající návrhy se týkaly chodu ESDRA nikoli pravidel závodu. Například změna bankovního účtu ESDRA, průběžná registrace DID a podobně.

Podrobně byl projednán pozitivní dopingový nález u psa Jirky Krejčího na ME na suchu v Saultu. K tomuto případu se vyjádříme v samostatném článku.

Dalšími body programu byly volby do funkcí ESDRA. Do nové funkce Director off-snow byl zvolen český zástupce Václav Kovářík, který se následně zúčastnil prvního krátkého zasedání výboru po kongresu.
Poté byly prezentovány a vybrány nadcházející pořadatelé ME ESDRA.
Na suchu:
2005 – CZ Běleč nad Orlicí
2006 – Maïarsko, Bakonybel, cca 50 km severně od Balatonu cca 200 km od Brna.

Na sněhu:
2006 – Sprint 3. – 5. 2. 2006 Itálie Tarvissio
2006 – Mid, 24. – 26. 2. 2006 Španělsko Soria
2007 – Haidmühle Sprint i Mid pravděpodobně ve dvou víkendech.

Další kongres ESDRA se bude konat v červnu 2006 v Itálii asi Benátky.

Pro neplacení členských příspěvků a nulovou komunikaci byly z ESDRA vyloučeny federace Polska, Ruska, Slovinska a Velké Británie. Na kongres přijeli zástupci Ruska a Slovinska aby status urovnali a delegáti dali vedení ESDRA mandát tento problém vyřešit.

Byli jsme vyzváni, aby účastníci školení rozhodčích v Ostravě 2004 kteří hovoří anglicky působili na ME v Bělči jako rozhodčí a mohli tak získat status mezinárodních rozhodčích.

Další neoficiální informace:
Podle předběžných jednání to vypadá, že ve švédském Östersundu budou pořádat v roce 2007 MS IFSS a budou kandidovat na ME ESDRA pro rok 2008
MS IFSS na suchu pro sezonu 2005-2006 je kandidát Skotsko v termínu kolem 5. března 2006. ČR, USA, Kanada a Norsko proti tomuto termínu protestovali, uvidíme co Tim White na nás zase vymyslí…
V Itálii bude v průběhu Olympijských her v oblasti olympijských sportovišť pořádána ukázková soutěž. FIMSS pravděpodobně pozve vybrané týmy. Bude se jednat o krátký sprintový závod stadionového typu v jedné kategorii spřežení a jedné lyžařské (viz letošní Holmenkolen).
Na Kamčatce bude v termínu 27.3. – 3. 4. 2006 závod Kamchadal. Midu spřežení (300km) a sprintovém skijoringu + skijoringová štafeta 3x5km. Pořadatel zve národní týmy.

Celkově se jednání kongresu ESDRA neslo ve velmi přátelském, konstruktivním a pracovním duchu. Názorům zástupců ČR byla přikládána velká váha a důvěra. Většina zemí se velmi těší na ME na suchu právě u nás a jsou zvědavi jak se předvedeme. Můžeme ošekávat velkou účast a to včetně skandinávců (noři už mají rezervovány letenky).

Zapsal