https://www.traditionrolex.com/10MS IFSS 2022 ON-SNOW Hamar Norsko - REPORT | mushing.cz - vše o sportu psích spřežení https://www.traditionrolex.com/10

Napsat dotaz

MS IFSS 2022 ON-SNOW Hamar Norsko - REPORT

Úspěchy české reprezentace na zimním mistrovství světa, ve sprintu a midu, otevřené pro všechna plemena psů, určené pro juniory, elitu a masters, pohledem teamleadrů

Ve dnech 23. - 27. února 2022 se konalo v jižním Norsku v regionu Innlandet v blízkosti města Hamar v osadě Gåsbu mistrovství světa IFSS na sněhu. Šampionát sem byl přesunut, z původně plánované švédské Åsarny, kvůli nejisté sněhové pokrývce. Změna lokality se ukázala jako dobrý krok. Pořadatelé odvedli obrovský kus práce a za měsíc dokázali připravit závod s dokonalými tratěmi a úžasnou atmosférou. Po dvouleté pauze způsobené pandemií tu opět byla možnost srovnání se světovou špičkou. Český tým prokázal, že patříme stabilně mezi mushingové velmoci.

Někteří Češi na místě trénovali a pomáhali organizátorům již více než měsíc, ale většina týmu dorazila na stakeout v neděli 20/2. Po asi 1500 km dlouhé cestě, komplikované větrem až o síle orkánu a čekáním na odloženou plavbu trajektu, bylo nutné si odpočinout a rozbalit vybavení. Pondělí a úterý bylo ve znamení tréninků se psy na označených tratích. Ve středu končily veterinární prohlídky psů a proběhl první teamleadr meeting, po kterém jsme rozdávali první sady čísel a čipů závodníkům startujícím následující den. Ve čtvrtek se začalo závodit. Probíhají první intervalové starty. Závody pro spřežení se saněmi jsou třídenní a časy z jednotlivých etap se sčítají. Výjimkou je dvoudenní třída se čtyřmi psy, která má třetí den samostatný závod s hromadným startem. Závody pro lyžaře jsou jednodenní, ale existuje více tříd (disciplín) a je možné se každý den jedné zúčastnit. V pátek závodění pokračovalo. V sobotu přišly na řadu hromadné starty v kombinaci a čtyřspřežení. V neděli skončily polední etapy a celý program mistrovství uzavřely štafety. Ve štafetách startují hromadně lyžaři s jedním psem, předávají spřežením se dvěma psy a ti spřežením se čtyřmi psy. Každý večer se konaly medailové ceremoniály pro ten den dokončené třídy.

Saňové tratě byly oddělené od lyžařských. Intervalový start vedl pod dřevěný mostek, přes který přejížděla všechna spřežení zhruba na 2. kilometru svého závodu a ukázala se tak znovu divákům. Midová trať tento úsek vynechávala, stejně jako trať pro hromadný start spřežení čtyřek, která začínala na přilehlé otevřené ploše. Saňové tratě byly jednokolové, rychlé, zatáčkovité a jen mírně zvlněné. Lyžařské tratě byly dvoukolové a tak měli diváci možnost vidět závodníky navíc při průjezdu do druhého kola. Tyto tratě měly sice výrazně kopcovitý profil, ale krátké prudké výjezdy následovaly po sjezdech a proto byla jízda velmi rychlá a zábavná. Intervalový start vedl z kraje otevřené plochy rovnou do lyžařského areálu pod kopcem. Hromadný start z otevřené plochy pro kombinaci i štafety vedl do zaváděcího kola společného s tratí pro spřežení a pak pokračoval do lyžařského areálu. Na otevřené ploše bylo při závodě v kombinaci depo, při závodě štafet zde docházelo k předávkám. Cíl byl vždy stejný, pro všechny společný. Vedení tratí bylo velmi promyšlené s ohledem na diváckou atraktivitu. Počasí závodění přálo. Téměř každý den nás chvíli hřálo slunce, přesto teploty zůstávaly pod nulou a kvalita sněhu byla stabilní. Je potřeba vyzdvihnout a ocenit parádní značení a každodenní strojovou úpravu tratí.

V průběhu závodu bylo možné na webu časomíry sledovat on-line výsledky včetně mezičasů. Čeští fanoušci mohli prostřednictvím Barbory Levíčkové sledovat komentované on-line přenosy na facebook stránce MushGo, kde jsou videa stále dostupná.

Epidemická opatření ochudila program šampionátu pouze o slavnostní zahájení, které proběhlo online a bylo ho možné sledovat venku na promítacím plátně, a o slavnostní věčeři - musher dinner, kterou nahradil denně otevřený stánek s plněnou pečenou bramborou a okénko do bufetu v klubovém domě Hamar Trekkhundklubb, kde bylo zároveň zázemí pořadatelů. Tento norský musher klub byl hlavním pořadatelem mistrovství a celoročně spravuje místní tratě pro ježdění se psy.

Českou reprezentaci ČASS tvořilo 28 závodníků, z nichž někteří startovali ve více třídách, celkem jsme tak mohli sledovat 42 závodů jednotlivců a 2 štafetové týmy. Česká reprezentace byla druhá nejpočetnější, ale taky druhá nejúspěšnější. V hodnocení národů skončila na druhém místě se 3 zlatými, 6 stříbrnými a 6 bronzovými medailemi. Navíc získala zlato ve štafetách a stříbro v kategorii masters. Z 20-ti zúčastněných států byla první norská reprezentace, třetí švédská, čtvrtá finská, pátá slovenská, šestá francouzská, sedmá španělská, osmá německá, devátá litevská a desátá polská reprezentace. Zbylých deset národů nezískalo žádný cenný kov.

Konečné výsledky našich reprezentantů řazené podle programu jednotlivých dnů mistrovství:

ČTVRTEK 24/2
SM2 - Pavel Pischek - 2. místo (čas: 26:38,4 ztráta: 00:06,0)
SM2 - Ondřej Exler - 3. místo (čas: 26:47,5 ztráta: 00:15,1)
SM2 - Petr Růžička - 8. místo (čas: 29:17,3 ztráta: 02:44,9)
SW2 - Nicole Blažek Marešová - 13. místo (čas: 28:34,4 ztráta: 02:27,7)
SM1M 40 - Libor Sovák - 2. místo (čas: 31:50,6 ztráta: 00:32,0)

PÁTEK 25/2
SM1 - Ondřej Exler - 2. místo (čas: 27:06,0 ztráta: 00:02,1)
SM1 - Kryštof Spilka - 8. místo (čas: 28:09,2 ztráta: 01:05,3)
SM1 - Pavel Pischek - 24. místo (čas: 30:02,5 ztráta: 02:58,6)
SM1 - Petr Růžička - 27. místo (čas: 31:49,9 ztráta: 04:46,0)
SW1 - Jana Draslarová - 2. místo (čas: 27:41,1 ztráta: 00:10,5)
SW1 - Martina Štěpánková - 3. místo (čas: 27:44,6 ztráta: 00:14,0)
SW1 - Michaela Srchová - 6. místo (čas: 28:42,5 ztráta: 01:11,9)
SW1 - Václava Kuříková - 22. místo (čas: 32:33,1 ztráta: 05:02,5)
SWJ - Aneta Erlebachová - 1. místo (čas: 18:15,5)
SWJ - Viktorie Půlpánová - 10. místo (čas: 23:44,0 ztráta: 05:28,4)
SP4 - Jíří Suchý - 3. místo (čas: 30:14,0 ztráta: 00:23,0)
SP4 - Michal Ženíšek - 8. místo (čas: 31:05,0 ztráta: 01:14,0)
SP4 - Lucie Schönová - 10. místo (čas: 31:16,0 ztráta: 01:25,0)
SP4 - Jíří Mencák - 12. místo (čas: 31:20,0 ztráta: 01:29,0)
SP4 - Michal Tobiášek - 20. místo (čas: 32:55,0 ztráta: 03:04,0)
SP4 - Ladislav Vopat - 25. místo (čas: 34:06,0 ztráta: 04:15,0)

SOBOTA 26/2
CM - Kryštof Spilka - 13. místo (čas: 31:14,7 ztráta: 01:58,3)
CW - Michaela Srchová - 8. místo (čas: 29:50,7 ztráta: 00:33,7)
CWJ - Aneta Erlebachová - 1. místo (čas: 21:14,7)
SP2 - Hana Štípalová - 2. místo (čas: 25:37,0 ztráta: 00:04,0)
SP2 - Marie Ševelová - 3. místo (čas: 26:19,0 ztráta: 00:46,0)
SP2 - Alena Zbožínková - 14. místo (čas: 28:01,0 ztráta: 02:28,0)
SP2 - Jana Tomášková - 16. místo (čas: 28:24,0 ztráta: 02:51,0)
SP2 - Tereza Šolcová - 17. místo (čas: 28:41,0 ztráta: 03:08,0)
SP2 - Nicole Blažek Marešová - 18. místo (čas: 28:57,0 ztráta: 03:24,0)
SP4J - Matěj Suchý - 2. místo (čas: 52:24,0 ztráta: 01:10,0)
SP4MS - Jíří Suchý - 2. místo (čas: 10:50,5 ztráta: 00:07,0)
SP4MS - Jíří Mencák - 6. místo (čas: 11:10,1 ztráta: 00:26,6)
SP4MS - Michal Ženíšek - 7. místo (čas: 11:25,6 ztráta: 00:42,1)
SP4MS - Lucie Schönová - 9. místo (čas: 11:39,7 ztráta: 00:56,2)
SP4MS - Michal Tobiášek - 10. místo (čas: 11:50,9 ztráta: 01:07,4)
SP4MS - Ladislav Vopat - 12. místo (čas: 11:54,4 ztráta: 01:10,9)
SPU - Renata Válková - 6. místo (čas: 2:20:58,0 ztráta: 0:08:02,0)
MD6 - Rostislav Job - 6. místo (čas: 5:12:57,0 ztráta: 0:36:18,0)

NEDĚLE 27/2
SP6 - Renata Válková - 1. místo (čas: 01:00:26,0)
SP6 - Václav Vančura - 3. místo (čas: 01:03:03,0 ztráta: 00:02:37,0)
SP8 - Martin Vrtěl - 3. místo (čas: 01:30:51,0 ztráta: 00:01:32,0)
RELAY - štafeta CZE1 (SM1 - Ondřej Exler, SP2 - Hana Štípalová, SP4 - Jiří Suchý) - 1. místo (čas: 39:17,8)
RELAY - štafeta CZE2 (SM1 - Kryštof Spilka, SP2 - Marie Ševelová, SP4 - Michal Ženíšek) - 3. místo (čas: 39:50,9 ztráta: 00:33,1) medaile se druhé národní štafetě neuděluje