Napsat dotaz

Klub severských psů- NOVINKY A KONSTATOVÁNÍ po klubové výstavě 12.4.2003 v Lanškrouně

PoháryZde na stránkách mushingu brouzdají především lidé věnující se sportu psích spřežení. Zasvěcenější již zjistili, že v tomto sportu existují různé kategorie, různé disciplíny, různí lidé a různí psi.  

Pro většinu lidí, a především laiků, jsou severští psi - siberian husky, alaskan malamut, grónský pes, samojed, eskymácký pes- pro sport psích spřežení typičtí. Jestliže tito lidé přijdou na závody, tak je sice může ohromit rychlost ohařů, ale očekávají, že zde najdou "Bílé tesáky" a psí spřežení jaké znají z televize, z filmů o zlatokopech a dalekém severu a následně jsou i jejich fotografie přijatelnější pro propagační materiály sponzorů. Zde vzniká široké pole pro možnou diskusi, na téma kdo je nejkrásnější, ale o tom se tu šířit nechci.

Zpět k čistokrevným seveřanům. Kategorie severských psů s průkazem původu by se mohla na první pohled zdát přehledná, ale pozor na unáhlené závěry! I zde vzniklo dělení. Psi se nám tu rozdělili na výstavní a sportovní typ. Je až nepředstavitelné jak se tyto dva typy se od sebe vzdálili, spojuje je pouze existence průkazu původu.

K získání papírů pro mladou generaci našich psíků je třeba přistoupit k oficiální chovatelské proceduře- bonitaci, krycí listy, zápis štěňat, žádanka o tetovací čísla atd.. Bez této agendy vyprodukujete psa bez papírů, kterých jsou plné útulky a i kvalitní čistokrevný pes bez papírů se na závodech automaticky zařazuje mezi křížence a závodí s "formulemi", takže jeho závodní šance vlastně vůbec neexistují.

Seveřani bez papírů ( i s PP) se dají i chovat u dobrosrdečných lidí na dvorku jako domácí miláčci. Žádné velké štěstí těmto lidem jejich volba psa však nepřinese, protože seveřani jsou hlídací jen v tom smyslu, že je musíte neustále hlídat aby někam nezdrhli a nezlikvidovali sousedům slepice, či králíky, popřípadě aby nepořádali noční koncerty pro jejich fun klub skládající se především z řad nejbližších sousedů. Tento majitel má pak šanci se rozhodnout jestli začne se psem sportovat a nebo občas zajít na nějakou tu výstavu a následně se stát třeba mistrem republiky nebo národním šampiónem. Na všechny tyto akce je ale vstupenkou průkaz původu! A nebo další variantou je vybudovat tak důmyslný kotec, nebo tak silný řetěz a psa tam uskladnit, nebo ho vůbec dát někam do útulku, vyhodit u dálnice nebo dát někomu aby ho zlikvidoval.

NEDÌLEJTE ČISTOKREVNÉ PSI BEZ PP, mají pak daleko menší šanci !

Zpět k papírovým psům.

Takže výstavní haskoun je malá chundelatá zmenšenina malamuta, načesaný, vykoupaný medvídek působící spíše robusnějším dojmem, který kluše ve výstavním kruhu předpisovým krokem, při výstavním postoji klade nožku vedle nožky, přesně tam kam mu ji vystavovatel postaví.

Sportovní psi jsou spíše temperamentní, lehkonohá zvířata milující pohyb.

Představte si, že se Vy na klubovou výstavu přiřítíte se svým trénovaným psíkem, který má po zimě v nohách přes tisíc kilometrů. Tato výstava je většinou spojená s bonitací v následujícím dni, tak proč to nevyzkoušet? Běhání v kruhu Vašemu psovi nejde moc do hlavy a většinou mu ani nevyhovuje Vaše pomalé tempo. Jeho úprava taky není až tak přepychová, protože seveřani jsou přece venku a čistí se sami. Dovíte se, že jste psa špatně předvedli a že se jedná o psa spíše sportovního charakteru a tím pro Vás výstava končí. Dokoukáte jak vše dopadne, zjistíte, že poháry získali stejní majitelé psů jako vloni a jako před loni a i nějaký ten další rok nazpět. U vítězného psa konstatujete, že takového psa do spřežení by jste nechtěli ani zadarmo a čekáte na další den na bonitaci. A vlastně se ani nic neděje.

Jenže podívejme se do našeho nejbližšího zahraničí, na Slovensko. Tamní Klub severských psů rozhodl, že podmínkou bonitace bude alespoň jedna účast na výstavě a získání ohodnocení alespoň velmi dobrá ( V- výborný, VD- velmi dobrý, D- dobrý). To ale znamenalo značnou diskriminaci pro sportovní psi, né každý na VD dosáhne. Celá záležitost dramaticky rostla. Znamenalo by to likvidaci závodníků.

Tyto psy nelze poměřovat stejným metrem, jedni jsou na to aby byli krásní, druzí na to, aby běželi co nejrychleji. Protože jedni lidé chtějí jezdit po výstavách a sbírat poháry a ocenění za krásu, druzí chtějí býti v konkurenci dalších závodníků co nejrychlejší.

Myšlenky jak změnit podmínky důležité pro všechny chovatele padali i na členské schůzi českého Klubu severských psů v Lanškrouně 12.dubna, která se nesla v duchu bouřlivé diskuse mezi vystavovateli a závodníky. Účast obou stran byla vyrovnaná a tak nemohlo dojít k odhlasování závěrů pro někoho nevýhodných. Zároveň i výbor klubu k celé záležitosti přistupoval s pochopením pro obě strany.

- K návrhu aby podmínkou pro bonitaci se stala alespoň jedna účast na výstavě padl protinávrh, aby se podmínkou pro bonitaci se stala alespoň jedna účast na sportovní akci. Výsledkem byl závěr, že si každý nechá zatím své a nikdo se do ničeho nebude nutit.

- Dalším závěrem bylo vyjádření snahy stávajícího klubu o zřízení další výstavní třídy a to pracovní, kde by byla posuzována zvířata s prokazatelným sportovním využitím. Podmínky a kritéria se teprve zjišťují u ČMKU paní Líbou Pečenou, pracovnicí Plemenné knihy a dlouholeté odbornice přes seveřany.

- Hlavní a nejvýznamnější novinkou z tohoto zasedání je to, že novým předsedou Klubu severských psů se stal Pavel Kučera, majitel přibližně 30 psů- malamutů, haskounů, alaskánů i tří ohařů ( jen co já vím), ředitel závodu Šediváčkův long, dlouholetý musher závodník a účastník severních expedic.

Doufejme že nový předseda přinese časem i řadu změn do fungování klubu jako je nastavení podmínek pro bonitaci, vytvoření a dotažení pracovní výstavní třídy, spojení některé podzimní a jarní sportovní akce s klubovou výstavou a s následnou bonitací, rozjezd samostatné chovatelské webové stránky, atd….

Tento příspěvek vznikl jako odstartování volné diskuse na téma, jak by to s chovatelstvím čistoktevných severských psů v čechách mělo vypadat.

Zde jsou ještě myšlenky, které se mi nepodařilo zakomponovat do textu.

- Jediné co spojuje vystavovatele a závodníky je láska k těmto psům, protože v prvopočátku všeho u každého bylo osudové rozhodnutí právě pro tuto rasu.

- Ať máte výstavních či závodních ocenění kolik chcete, tak jen málo kdo na chovu seveřanů zbohatne. Já tedy momentálně o nikom nevím.

- To, že se jedná o pracovní plemena, na to se na výstavách zapomnělo. Většina těchto výstavních psíků v životě postroj nevidělo. Někteří z nich možná neviděli ani sníh.

- Většina posuzovatelů exteriérů se nikdy na žádných závodech nebylo ani podívat.

- V německu může chovat Siberian husky jen ten, kdo má ujeto závodních 100km.

- Jak zabránit podvodům s papíry u čistokrevných psů?

Toto zde doposud byly pouze mé soukromé poznatky o které jsem se chtěla podělit. Jestliže zde vznikne diskuse k nastíněným tématům jistě  to hodně pomůže našemu novému předsedovi. Bude moci konstatovat- "závodníci si to představují takto:....". Stejně  tak i 26.4.03 na členské schůzi ČMSKSP v Benešově  u Prahy.  

 

Výbor Klubu severských psů po 12.4.2003:

Předseda: Pavel Kučera - musher, ch.st. Amarok
Místopředseda: Ing.Leoš Jančík - mezinárodní rozhodčí, ch.st. z Lejancu
Jednatel: Ing.Radovan Lysák - ch.st. Inditarod
Pokladník a matrikář: Jiří Niederle
Hlavní poradce chovu a poradce chovu pro plemeno AM: Renata Seidlová - rozhodčí, ch.st. Shamanrock
Poradce pro plemeno SH: Ing.Václav Němec - musher, ch.st. Hasky kemp
Poradce pro plemeno GP: Tomáš Kaipr - ch.st. Gronland Angakok
Poradce pro plemeno SA: Marcela Knápková - ch.st. Strážce severu
Redakce klubového zpravodaje: Irena Kroupová, ing.Radovan Lysák
Dozorčí rada: Marie Kůrová - mezinárodní rozhodčí, ch.st. z Rontu-Aru, František Seidl - ch.st. Shamanrock, Milan Kulíšek - ch.st. z Kulíškova dvora

Pozvánka:

Speciální výstava Klubu severských psů se bude konat 13.9.2003 při Krajské výstavě v Liberci. Výstava je tentokrát určena pouze pro plemena AM, GP a SH. Podzimní bonitace se uskuteční ihned po skončení posuzování. Přihlášky na výstavu budou přiloženy v příštím čísle Klubového zpravodaje, který vyjde v měsíci červnu. Na bonitaci se můžete přihlásit na korespondenčním lístku, který bude obsahovat plemeno a jméno psa, datum narození, adresu majitele a termín bonitace. Tento korespondenční lístek zasílejte na adresu hlavní poradkyně chovu: Renata Seidlová, Václavská 9, 250 75 Káraný. Poplatky za bonitaci platíte na místě.